
На ринку пам’яті сталася катастрофа. Точніше, вона продовжує відбуватися і навіть поглиблюється. Давайте трохи розберемося, у чому там проблема і чого чекати.
Отже, пам’ять. Ціни на ОЗУ буквально за місяць злетіли на 50-100%, а в підсумку за три місяці в деяких випадках ціни зросли майже втричі. Для прикладу, в жовтні минулого року я купив набір Lexar THOR 32GB KIT DDR4 3600MHz за 59 доларів. Зараз він коштує близько 260 баксів! І майже все зростання – це зростання за останні місяці. Більш того, воно триває, і найближчим часом проблема нікуди не дінеться. Аналітики прогнозують подальше зростання в найближчі місяці і в тій чи іншій мірі як мінімум в першій половині наступного року. Це тільки зростання. Про повернення до норми взагалі поки думати не варто.
Так ось, що це за дивина така сталася? Тільки-но ми пережили в минулому криптовалютному циклі кошмар з відеокартами, а тут ось пам’ять. Спойлер: відеокарти теж подорожчають.
Так ось, майнити на ОЗУ ніхто не навчився. Вся справа в ШІ. Той самий ChatGPT, Gemini та інші дипсики. Всі ці нейромережі вимагають жахливих потужностей. І можна було б сказати, що адже ці прискорювачі для ШІ – це в основі своїй найчастіше GPU, причому тут пам’ять? Навіть пам’ять у них зазвичай HBM, а не наша звичайна DDR4/DDR5.
Так ось, суть у тому, що виробничі потужності не гумові. Сучасну пам’ять випускають в основному три компанії: Samsung, Hynix і Micron. Є ще жменька інших, але вони займають малу частку ринку. Попит на ШІ і, як наслідок, попит на прискорювачі зростає жахливими темпами. Щоб ви розуміли, Nvidia цілком серйозно прогнозує отримати 500 млрд доларів (500 мільярдів!!) виручки за п’ять наступних кварталів, хоча в цьому отримала «всього» 50.
Загалом, попит зростає, значить потрібно виробляти більше GPU і більше пам’яті HBM для них. Насправді і всяких серверних модулів пам’яті теж. Як я вже сказав, виробничі потужності не гумові. Пам’ять HBM коштує набагато більше звичайної DDR, і виробники роблять що? Правильно: вибирають прибуток, тобто починають виробляти більше HBM, але менше іншої пам’яті, тому що перша маржинальніша на одну одиницю. В результаті утворюється дефіцит, який відразу ж тягне за собою зростання цін. Тільки цього разу все сталося так швидко, що навіть виробники саме модулів пам’яті (всілякі Kingston, Adata та інші) офігіли, скасували знижки на Чорну п’ятницю і заочно на різдвяні свята і ненадовго призупинили поставки в канали продажів.
Щоб було зрозуміло, наскільки все жахливо. Hynix має намір у вісім (у 8!!) разів наростити обсяги виробництва чіпів пам’яті, і все одно дефіцит не буде подолано. Власне, ось так все просто в своїй суті, але катастрофічно для нас з вами.
Але це ще не все. Наприклад, відеокарти теж подорожчають, тому що подорожчає і пам’ять GDDR. Все з тих же причин. Є навіть чутки, що Nvidia і AMD збираються тимчасово взагалі припинити виробництво молодших відеокарт. Це RTX 5060/Ti і RX 9060 XT. Щоб більше пам’яті залишалося на більш маржинальні моделі. Такого ринок взагалі ще не бачив.
А тепер ще удар. Майбутні прискорювачі Nvidia Vera Rubin використовують, зокрема, пам’ять SOCAMM2, а це формат для LPDDR5X. Тобто мало того, що DDR в дефіциті, тому що її просто менше виробляють, так тепер ще й Nvidia буде скуповувати ці чіпи в космічних обсягах.

Ну і вишенька на торті. SSD теж дорожчають і подорожчають ще сильніше. Я встиг собі купити швидкий на 1 ТБ, але зараз він вже вдвічі дорожчий. Це інший тип пам’яті, тут логіка трохи інша, але суть в тому, що SSD теж активно закуповують для ШІ-ЦОД.
З огляду на обсяги, поки що можна взагалі забути про нормалізацію ринку. Цілком можливо, що все повернеться до норми тільки тоді, коли лопне ця бульбашка ШІ. Кажуть, це може статися в 2027 році.
Загалом, співчуваю тим, кому потрібно купувати новий ПК або пам’ять. І ще є час встигнути купити відеокарти за низькими цінами.